ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Kadeci na obozie szkoleniowym w Kaplinie

W dniach 31.05-09a.06.2013 już po raz czwarty kadeci klas 102t, 202t oraz 302t uczestniczyli w obozie szkoleniowym pod nazwą „KAPLIN 2013”. Opiekunami byli: Piotr Zatowka, sprawujący funkcje komendanta obozu, wychowawcy klas Beata Zatowka oraz Iwona Jarocka, nauczyciel wychowania fizycznego Dariusz Hanczarek, a także instruktorzy szkolenia wojskowego: major Radosław Trzaskowski i kapitan rezerwy Mirosław Pietrzykowski.

Kadeci jak co roku odbyli cykl szkoleń wojskowych takich jak musztra, strzelanie, pokonywanie ośrodka sprawności fizycznej, zajęcia linowe, pokonywanie bagien, pływanie i nurkowanie. Ponadto uczyli się wykonywać ukrycia dla pojedynczego żołnierza a także reagować na sygnały alarmowe o skażeniach, przeciwpożarowe, a także bojowe.

Obóz obfitował w kilku i kilkunastokilometrowe marsze kondycyjne, jeden z nich zakończył się bytowaniem w lesie, podczas którego uczestnicy musieli wykonać ukrycia i wystawić posterunki ochronne. Kadeci piekli na ognisku kaczkę oraz króliki, przygotowywali kolację na bazie porcji żywnościowych typu WS oraz WH i uzdatniali wodę.

Powrót z bytowania zakończył się doskonaleniem umiejętności strzeleckich na strzelnicy myśliwsko-sportowej. Kolejny dzień upłynął na zajęciach paintbolowych o charakterze taktycznym oraz nauce jazdy na quadzie. W trakcie trwania obozu odbyły się także biegi na orientację, których zwycięzcą okazała się w tym roku grupa z 202-ki ale drugie i trzecie miejsce zajęli kadeci z 102-ki.

Jak co roku również i w tym kadeci odwiedzili miejsca pamięci narodowej w Dobiegniewie oraz Poznaniu. Wielu z nich po powrocie mówiło, że była to żywa lekcja historii.

Przez cały okres trwania obozu pogoda dawała się wszystkim we znaki. Ciągłe opady deszczu, burze oraz chłód odbijały się na humorach i kondycji kadetów. Niemniej jednak wieczorne spotkania przy ognisku, na dyskotece czy wspólnym śpiewaniu rekompensowały trudy życia obozowego.

Wszyscy wrócili pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień.

Zapraszamy do galerii