ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Artykuły

Wedrzyn

 

DZIEŃ OTWARTYCH KOSZAR W 17 WIELKOPOLSKIEJ BRYGADZIE ZMECHANIZOWANEJ

 

 13 października uczniowie klas 102T i 105T uczestniczyli w Dniu Otwartych Koszar 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Impreza odbyła się w Klubie Garnizonowym w Wędrzynie oraz na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn.

 

 
 


W ramach Dnia Otwartych Koszar odbyła się konferencja na temat udziału Sił Zbrojnych RP w misjach zagranicznych przygotowana przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W trakcie konferencji podpułkownik Grzegorz Kaliciak zaprezentował literaturę mówiącą o odwadze i poświęceniu polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie oraz przybliżył epizod obrony ratusza (City Hall) w Karbali – największej bitwie stoczonej przez polskich żołnierzy po zakończeniu II wojny światowej. Przedstawiciele weteranów 17 WBZ przedstawili swój wkład w działania prowadzone przez brygadę podczas misji.

Podczas konferencji Burmistrz Miasta Międzyrzecz Pan Remigiusz Lorenz przekazał na ręce dowódcy 17 Brygady Zmechanizowanej pułkownika dyplomowanego Piotra Malinowskiego Kartę Weterana, która symbolizuje uchwalony 29 sierpnia przez Radę Miejską program „Międzyrzecz Weteranom”

Major rezerwy Jacek Taborski opowiedział słuchaczom o autorskim monografie 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego. W książce tej autor przybliża dzieje pułku  wraz z jego historycznym poprzednikiem i powojennymi kontynuatorami.

Po zakończeniu konferencji uczestnicy przewiezieni zostali do jednego z obiektów OSPWL, na którym przygotowano pokaz sprzętu i wyposażenia brygady. Wśród prezentowanego sprzętu znalazły się: KTO „Rosomak” w wersji bojowej i medycznej, samobieżna armatohaubica 152mm „Dana”, samobieżny zestaw przeciwlotniczy Hibneryt-P oraz broń i wyposażenie indywidualne żołnierza. Nie zabrakło również stanowisk wojskowej straży pożarnej, żandarmerii wojskowej i Straży Granicznej. Ciekawym elementem pokazów były grupy rekonstrukcyjne przedstawiające sylwetki żołnierzy przedwojennej Rzeczpospolitej.

W trakcie imprezy istniała również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich na symulatorze „Śnieżnik”, ale ze względu na ogromne zainteresowanie i długi czas oczekiwania mogło z niej skorzystać niewielu kadetów.

Pełni wrażeń i posileni smaczną wojskową grochówką oraz pieczoną nad ogniskiem kiełbasą kadeci wraz z opiekunami: Grażyną Stanek, Beatą Zatowką i Piotrem Zatowką powrócili do Gorzowa.