ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Artykuły

I Lubuskie Spotkanie Klas Wojskowych

 

 

Certyfikat m

 

 

12 czerwca w Sanktuarium w Rokitnie Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Tadeusz Lityński oraz Lubuski Kurator Oświaty Pani Ewa Rawa zorganizowali I Lubuskie Spotkanie Klas Wojskowych. Uroczystość była duchowym przygotowaniem do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gościem spotkania był Dyrektor Departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej Waldemar Zubek. W uroczystości wzięło udział około 300 kadetów, reprezentujących 17 szkół prowadzących klasy wojskowe lub mundurowe z terenu województwa lubuskiego, którzy do Sanktuarium w Rokitnie przybyli ze swoimi dyrektorami i opiekunami.

 

 


„Coraz więcej osób wybiera klasy mundurowe. Oznacza to, że coraz więcej młodych Polaków myśli o tym by w swoim dorosłym życiu służyć ojczyźnie i związać swoją przyszłość z wojskiem lub innymi służbami ważnymi dla bezpieczeństwa Polaków” – napisał w liście do zebranych Prezydent RP Andrzej Duda, który odczytany został przez płk Artura Chomę, przedstawiciela Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wojewoda Lubuski odczytał list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w którym podkreślona została możliwość wychowawczego oddziaływania na młode pokolenie poprzez służbę dla rodaków i ojczyzny. Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa odczytała list od Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

Zgromadzeni goście  i kadeci mogli również wysłuchać katechezy księdza doktora Grzegorza Cyrana, który przedstawił historię Sanktuarium i obrazu Matki Boskiej Rokitniańskiej.

Uroczysta Msza Święta celebrowana była przez ks. Biskupa Stefana Regmunta w przepięknej  oprawie muzycznej Orkiestry Wojskowej z Żagania.

Po Mszy Świętej uczniowie klas mundurowych mogli zwiedzić muzeum, zapoznać się z tradycjami i zadaniami 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz uczestniczyć w pokazie sprzętu wojskowego.

Spotkanie to także służyło integracji klas wojskowych oraz wymianie spostrzeżeń dotyczących dalszego rozwoju tego typu kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych.

Podczas spotkania dyrektorom szkół zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa w II edycji „Pilotażowego Programu Wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych” organizowanej przez Ministerstw Obrony Narodowej w latach szkolnych 2018/2019 i 2019/2020. Certyfikaty podpisali Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz Dyrektor Biura ds. Proobronnych Waldemar Zubek. Otrzymały je: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Międzyrzecza, Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Sulechowie, Zespół Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim.