ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Artykuły

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

 

Wykleci mNarodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone 1 marca. Poświęcone jest upamiętnieniu żołnierzy podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.

Ustawę o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" podpisał 3 lutego 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski, rok wcześniej inicjatywę ustawodawczą w zakresie jego uchwalenia podjął prezydent Lech Kaczyński. Jak czytamy w ustawie, święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. 

Dlaczego Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" przypada 1 marca? Właśnie 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili siedmiu przywódców Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” ostatniej ogólnopolskiej konspiracji

Kadeci Naszej Szkoły z klas: 102T, 108 LO, 202T, 205T wzięli udział w Miejskich Uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych

Robert Andrzejewski