ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Artykuły

Wizyta w amerykańskiej jednostce

 

 

Wizyta mDnia 2 kwietnia grupa kadetów z naszej szkoły odwiedziła żołnierzy z amerykańskiej jednostki stacjonującej w Skwierzynie. Pierwszy punkt programu stanowiło szkolenie paramedyczne (battlefield medicine) obejmujące techniki tamowania krwawień, techniki udrażniania dróg oddechowych oraz resuscytację krążeniowo-oddechową. Kadeci przećwiczyli wybrane procedury wspólnie z amerykańskim personelem. Wszelka komunikacja odbywała się w języku angielskim. Zajęcia przygotowała kpt. Pernia ze swoim zespołem. Następnie kadeci wzięli udział w sesji ćwiczeniowej prowadzonej przez wojskowego fizjoterapeutę, kpt. Lyncha. Celem ćwiczeń było poznanie metod zapobiegania kontuzjom pojawiającym się w trakcie działań operacyjnych. Kolejnym elementem był wykład wojskowego psychologa kpt. Hardley'a na temat stresu i zespołu stresu pourazowego obserwowanego u żołnierzy powracających z misji bojowych. Omówiono psychologiczne aspekty służby wojskowej. Wisienką na torcie było zwiedzanie parku maszynowego, gdzie sierżant Thompson przedstawił kilka ciekawych pojazdów i omówił specyfikę ich użycia. Wycieczkę zwieńczył wspólny obiad. 

Grupą kadetów opiekowali się p. Agnieszka Iwińska i p. Wojciech Kozłowski.

Ogromne podziękowania dla por. Chrisa Amador'a i wszystkich zaangażowanych w organizację eventu!