ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Artykuły

XVI Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu

P4100078Jak co roku, tym razem 10.04.2013, odbył się jużXVI Poznański Festiwal Naukii Sztuki na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu. Na uczniów szkół różnego typu od podstawówki po liceum czekali studenci i pracownicy naukowi aby w sposób bardzo ciekawy przedstawić doświadczenia z fizyki, pokazać swoją uczelnię, podzielić się swoją wiedzą. Nasza szkoła też wzięła w tym udział, 19 uczniów z klas 103,104 i 105 technikum pod opieką p.Krzysztofa Koziołka, p.Anety Trusz i p.Eweliny Gościniak wyruszyła do Poznania po wiedzę z fizyki i astronomii. Na miejscu do dyspozycji uczniów były otwarte sale wykładowe i sale ćwiczeń. W pracowni Podstaw Eksperymentu Fizycznego mogliśmy zapoznać się z ciekawymi doświadczeniami np. z użyciem magnesów, równi pochyłej, gdy jednocześnie walec porusza się w dół, a dysk w górę, czy jest to możliwe? Co się będzie działo, gdy zastosujemy pole elektryczne o dużym napięciu w powietrzu i gazie rozrzedzonym? Dlaczego ogórek kiszony podłączony do źródła prądu świeci i grzeje? Jak można zbudować wyrzutnię magnetyczną i czy można nożyczkami przeciąć pole magnetyczne. Mogliśmy poznać tajniki kosmosu, poprzez ciekawe prezentacje i pokazy  przyrządów do badania kosmosu  np. proste spektroskopy, dowiedzieliśmy sięjak  można wykonać je samemu. Na wykładzie mogliśmy się dowiedzieć jak działa telefonia komórkowa.

 Niestety czas szybko płynie i trzeba wracać do domu. Każdy z nas był pod wrażeniem, działo się bardzo dużo i każdy mógł znaleźć coś co go interesowało, wszyscy wróciliśmy w bardzo dobrych humorach, do zobaczenia za rok.

Opracował: Krzysztof Koziołek