ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Artykuły

Uczniowie ZSTiO uczestniczą w projekcie „Młodzi głosują”

Mlodzi glosują mW piątek i sobotę, 4 i 5 października, uczniowie naszej szkoły z klasy drugiej p. Roberta Andrzejewskiego (208LO) uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Natan Boguszewski, Eryk Lewicki i Kacper Woźniak pod opieką p. Leszka Sokołowskiego szkolili się w ramach ogólnopolskiego projektu pt: „Młodzi głosują”. To przedsięwzięcie prowadzone jest już od kilkunastu lat, ale w tym roku po raz pierwszy rozłożony jest on na cały rok szkolny. Zaczął się on od zgłoszenia i przygotowania prawyborów parlamentarnych w szkole, a zakończy letni kurs podczas którego będziemy przygotowywać się do prawyborów prezydenckich w 2020 r. Całość ma jeden cel tj. uświadamianie jak ważne jest uczestnictwo w procesie demokratycznym jakim są wybory, a więc profrekwencyjność to cel nadrzędny i najważniejszy. Zajęcia prowadzili eksperci CEO w gościnnych progach Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej we Wrocławiu.


We Wrocławiu stawiliśmy się jako jedna z 14 szkół z południowo-zachodniej Polski. Z samego Gorzowa byliśmy jedyną szkołą choć w projekcie z naszego miasta jest ich łącznie pięć. Zajęcia były zorganizowane tak, abyśmy dzielili się swoimi pomysłami w jaki sposób zwiększyć udział w wyborach naszych rówieśników i w ogóle młodych ludzi – podsumował wyjazd Kacper Woźniak

W trakcie szkolenia nasi uczniowie musieli wykonać kilka zadań, które zdiagnozowałyby przeszkody dla których frekwencja w wyborach była i jest niska. Aby być bardziej wiarygodnym postanowiliśmy przeprowadzić krótką sondę wśród studentek i studentów WSPS we Wrocławiu. To było twórcze, bo odpowiedzi od przyszłych magistrów czyli trochę starszych nas były różne. Wrzuciłem także na naszą szkolną grupę krótką sondę i wypadła trochę inaczej choć udział w niej nie był reprezentatywny i musimy ją zdecydowanie powtórzyć. Być może zrobimy to tradycyjną metodą ankiet, ale wiemy, że w sieci odpowiedzi mamy szybciej – tak w oczach Eryka Lewickiego wyglądała część warsztatowa.

Szefem naszego zespołu został Natan Boguszewski, który koordynował pracę gorzowskiej ekipy. Dzieliliśmy się pomysłami jak dotrzeć do młodych ludzi, aby uczestniczyli w wyborach. Zaprezentowano pomysły i w naszym przekonaniu są one innowacyjne. Pierwszym testem będą prawybory w szkole zaplanowane są w całej Polsce na środę. Mamy także swój autorski pomysł, aby do pójścia na wybory zmobilizować także Polaków niesłyszących. Uczymy się języka migowego, na który mogliśmy zapisać się dzięki naszemu opiekunowi p. Radosławowi Trzaskowskiemu i chcemy przeprowadzić akcję profrekwencyjną skierowaną właśnie do tej – niemałej przecież – grupy.

Konferencja podsumowująca pierwszy etap projektu zaplanowana jest na grudzień tego roku.