ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Artykuły

77. Rocznica zagłady więźniów hitlerowskiego obozu Sonnenburg.

 

 

Slonsk mW piątek, 28 stycznia 2022 r. w Słońsku odbyły się rocznicowe uroczystości związane z 77. rocznicą zagłady więźniów hitlerowskiego obozu Sonnenburg.

Pierwsi więźniowie, którzy sprzeciwiali się polityce Adolfa Hitlera, trafili tu już w 1933 roku. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy więzili tu Polaków, Jugosłowian, Czechów, Słowaków, Bułgarów, Austriaków, Hiszpanów, Szwajcarów, Estończyków, Włochów, Rosjan, obywateli Francji, Luksemburga, Belgii, Holandii, Danii i Norwegii. W nocy z 30 na 31 stycznia 1945 roku, tuż przed nadejściem Armii Czerwonej, załoga obozu zamordowała na dziedzińcu 819 więźniów.

Hołd pamięci ofiarom obozu Sonnenburg oddali kadeci Korpusu Kadetów im. Zesłańców Sybiru. Kadeci ze sztandarami Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Korpusu Kadetów oraz Związku Sybiraków z Gorzowa Wlkp. uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej oraz w uroczystościach na placu przy Muzeum Martyrologii.