ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Artykuły

82. Rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir

 

 

82 Rocznica mW wyniku agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku wschodnie obszary Rzeczypospolitej znalazły się w granicach Związku Sowieckiego. 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. Zamieszkujący zajęte przez ZSRR tereny Polacy zostali deportowani w latach 1940–1941 w głąb Rosji i na Syberię. Łącznie zesłano prawie 2 mln Polaków. W tym roku obchodzimy 82 rocznicę tamtych wydarzeń.

Uroczystości rocznicowe przy Pomniku Ofiar Stalinizmu na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim zorganizował Oddział Związku Sybiraków wraz z Gorzowskim Korpusem Kadetów im. Zesłańców Sybiru przy ZSTiO w Gorzowie Wielkopolskim.

W uroczystościach uczestniczyła liczna grupa Sybiraków, na czele z Prezesami Honorowymi Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim: Paniami Jadwigą Ostrowską i Marią Dratwińską oraz Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa pełniąca jednocześnie obowiązki Prezesa Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim. Obecny był Pan wojewoda Władysław Dajczak, kapelan Sybiraków Ks. Henryk Jacuński, przedstawiciele i delegaci europosłów i posłów na Sejm, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje służb mundurowych oraz reprezentacje gorzowskich szkół z pocztami sztandarowymi.