ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Artykuły

Romantyzm w Polsce

 

 

Romantyzm mW bieżącym roku obchodzimy dwusetną rocznicę narodzin polskiego romantyzmu, a dnia 21 lutego - Dzień Języka Ojczystego. Z tych okazji, ale też w celu pobudzenia Waszych twórczych umysłów, 17 marca w szkole odbyły się zabawy i konkursy, których celem było przypomnienie najważniejszych bohaterów z literatury romantycznej, a także przywołanie kultowych fragmentów znanych dzieł.

 

Zadanie nr 1:

Konkurs: Twoja postać brzmi znajomo.

Chętni przebrali się za wybranego bohatera z dzieł polskich romantyków (Zosia, Telimena, Balladyna, Konrad, Jacek Soplica/ ksiądz Robak, Papkin i inni). Oceniania była kreatywność, dbałość o szczegóły, wierność epoce.

 

Zadanie nr 2:

Co jadano w Soplicowie? Konkurs na kaligraficzny zapis menu rodem z Pana Tadeusza. Finał w formie wystawy.

 

Zadanie nr 3:

Powiedz mi coś romantycznego! Konkurs na recytację lub nowoczesną aranżację wybranego fragmentu dzieła romantyków, np.: Inwokację (Pan Tadeusz), fragmenty ballad, Ody do młodości, improwizacji Konrada, poezja polskich wieszczów. Pełna dowolność.

 

Zadanie nr 4:

Jak stworzyć romantyka? Portrety wieszczów lub bohaterów romantycznych. Technika dowolna i szalona. Finał w formie wystawy.

 

Każdy, kto umiał czytać, pisać, rysować i szaleć był mile widziany.

Zespół języka polskiego