ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Artykuły

Wycieczka uczniów klas mundurowych do Słońska i Kostrzyna "Śladami miejsc pamięci II Wojny Światowej".

 

 

Wycieczka m18 marca 2022 roku, kadeci z Gorzowskiego Korpusu Kadetów im. Zesłańców Sybiru przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp, uczestniczyli w wycieczce pt. "Śladami miejsc pamięci II Wojny Światowej", która odbyła się pod patronatem Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Gorzowie Wlkp.

Kadeci rozpoczęli swoją historyczną podróż od zwiedzania Muzeum Martyrologii w Słońsku. Ekspozycja muzeum nawiązuje do funkcjonujących w Słońsku w czasach hitlerowskich więzienia i obozu koncentracyjnego. Kolejną atrakcją był zorganizowany przez Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Panią Dominikę Piotrowską-Kuipers, quiz z nagrodami, po którym uczniowie zwiedzili ruiny zamku rycerskiego Joannitów.

Po zwiedzaniu obiektów historycznych Słońska, kadeci na specjalne zaproszenie Pana Sołtysa i jednocześnie Prezesa Koła Łowieckiego Dzik, Pana Franciszka Jamniuka, udali się do urokliwych Ownic na posiłek w postaci myśliwskiego specjału - kociołka, przygotowanego na ognisku. Tam odbył się również konkurs drużynowy z nagrodami, przeprowadzony przez łowczych koła nt. bytowania w lesie, co ma istotne znaczenie dla przyszłych żołnierzy

Ostatnią atrakcją było zwiedzanie Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Kostrzynie nad Odrą. Przewodnik wycieczki, Pan Jerzy Dreger, z nieopisaną pasją opowiadał kadetom o historii starego miasta.

Jak zapewnia Pan Prezes Franciszek Jamniuk, sponsor i współorganizator dzisiejszej wycieczki: "To nie ostatnia impreza tego typu dla uczniów klas o profilu wojskowym. Widząc dzisiejszy zachwyt i zaangażowanie tych młodych kadetów, nie byłbym sobą, gdybym na tym poprzestał. Może z czasem, uda się pójść o krok dalej i zorganizować dla uczniów zawody strzeleckie pod okiem profesjonalnych instruktorów. Darz Bór, drodzy kadeci."

Organizatorem wycieczki ze strony Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gorzowie Wielkopolskim był Pan ppor. Przemysław WALCZAK.