ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Artykuły

Wizyta w Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Miłości

 

 

Wizyta mGrupa uczniów ZSTiO uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Szczecina do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości. Jest to zgromadzenie założone przez św. Matkę Teresę z Kalkuty. Realizując w naszej szkole program: "AKADEMIA PRZESTRZENI PRAWDY, DOBRA, PIĘKNA" odwiedziliśmy w Szczecinie Siostry Matki Teresy z Kalkuty, by poznać głębszy wymiar powołania i służby w dziele pomocy najuboższym.

 

 

Dom Sióstr w Szczecinie

„Gdy ktoś mi mówi, że to, co robią siostry jest mało istotne, że ograniczają się do robienia rzeczy mniej niż zwyczajnych, odpowiadam, że nawet gdyby pomogły tylko jednej osobie, byłoby to już wystarczające uzasadnienie dla ich pracy. Jezus umarłby za jedną osobę.." (M.T.)

Dom Zgromadzenia Misjonarek Miłości w Szczecinie mieści się nad rzeką Parnicą, przy ul. Bulwar Gdański 31. Obecnie mieszka w nim 6 sióstr - 3 Polki: s. Letycja, s. Kamila, s. Konstancja, oraz 3 hinduski: s. Agata, s. Martinia i s. Floreta. Siostry prowadzą stołówkę dla ludzi bezdomnych z całego miasta, gdzie prawie codziennie biedni mogą zjeść obiad, w gorące dni ugasić pragnienie, a zimą trochę się ogrzać. Oprócz pokarmu dla ciała równie ważną jest strawa duchowa, jaką otrzymują biedni. Prowadzone są dla nich katechezy, rekolekcje, sprawowana jest Eucharystia, adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Co jakiś czas organizowane są pielgrzymki do miejsc świętych, wycieczki. Co roku odbywają się również tygodniowe rekolekcje wyjazdowe w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie koło Gorzowa Wlkp.

W domu sióstr mają również swoje spotkania anonimowi alkoholicy. Kilka razy w miesiącu odbywają się także spotkania dla ubogich rodzin i dzieci, często odnalezionych i zaproszonych przez siostry z zaniedbanych dzielnic Szczecina, jak Stołczyn, Skolwin, Golęcin, lub z terenu zamieszkałych działek i ogródków. W domu sióstr znajdują także tymczasowe miejsce zamieszkania najbardziej potrzebujący. Często są to osoby chore, kalekie, znalezione przez siostry w ciężkim stanie, osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków, „wyrwane" z alkoholowego lub narkotykowego „ciągu". Siostry zapewniają im schronienie i leczenie, pozwalają dojść do siebie, dają czas na znalezienie pracy, podjęcie terapii czy znalezienie innej pomocy specjalistów. Misjonarki Miłości regularnie odwiedzają położone na terenie Szczecina szpitale, domy pomocy społecznej, hospicja, więzienie. Idą wszędzie tam, gdzie mogą znaleźć najbardziej opuszczonych, odrzuconych przez społeczeństwo, cierpiących.

Siostry współpracują z duchownymi ze Szczecina, m.in. z Salezjanami, Pallotynami, księżmi z parafii św. Jana Chrzciciela, z katedry, a  także z Franciszkanami z sanktuarium w Osiecznej i we Wschowie, którzy swego czasu prowadzili dom dla osób bezdomnych w Policach. Księża przychodzą sprawować Eucharystię, udzielać sakramentu Pojednania, pomagają w prowadzeniu rekolekcji, katechez, służą słowem, obecnością i sercem.