ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

ArduinoDay 2018 w ZSTiO - finał


W dniu 25 maja 2018 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie odbył się po raz drugi w historii szkoły Arduino Day. Impreza promująca programowanie i wykorzystanie mikrokontrolerów w edukacji i życiu codziennym. ZSTiO w wraz z Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim i Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym przygotowali cykl ćwiczeń w praktycznym wykorzystaniu programowaniu mikrokontrolerów Arduino. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik informatyk mogli oprócz programowania poćwiczyć przygotowanie obiektów 3D do wydruku i wydrukować je. Mogli również zaprogramować zestawy Lego Mindstorm.
Zajęcia odbywał się w 4 grupach tematycznych.

 Zajęcia w pierwszej grupie „Programowanie mikrokontrolerów” prowadzili pracownicy AJP panowie dr inż. Grzegorz Andrzejewski, dr inż. Wojciech Zając i mgr inż. Marcin Gumiński. Na tych zajęciach uczniowie poznawali podstawowe zastosowania mikrokontrolerów na praktycznych przykładach.
Drugą grupę „Druk 3 D ” prowadził pan mgr inż. Rafał Samulski również pracownik AJP. Uczniowie mogli zapoznać się z oprogramowaniem do tworzenia obiektów 3D i zobaczyć drukarkę 3D w działaniu.
Trzecia grupa „Lego Mindstorm” była prowadzona przez panów mgr inż. Grzegorza Petri i dr inż. Łukasza Lemieszewskiego tutaj uczniowie mogli zapoznać się z podstawami programowania w środowisku Lego Mindstorm.
Grupa czwarta „Projekt Arduino” była prowadzona przez pana Sławomira Wroniaka z ZSTiO, w tej grupie uczniowie uczestniczący w innowacji pedagogicznej „Programowanie przyszłości” wykonywali projekty realizowane w ramach innowacji były to m. in.: robot OTTO i OTTO+, programowanie robota Edison, programowanie wózków jezdnych i wózków wyposażonych w czujnik odległości, programowanie hexapoda, tworzenie brył obrotowych przy pomocy ręcznego druku 3D.
Należy wspomnieć, że efektem współpracy pomiędzy AJP a ZSTiO jest projekt wydruku, złożenia i zaprogramowania 3 robotów OTTO, za co przy dużym zaangażowaniu pani dr inż. Aleksandry Radomskiej-Zalas i pana mgr inż. Rafała Samulskiego.
Impreza odbyła się dzięki zaangażowaniu: Pani Magdaleny Tomaszewskiej – Wroniak, Panów Pawła Chaszczewskiego i Roberta Suchockiego.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych za rok.
Sławomir Wroniak

GALERIA