ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Lekcje z Amerykańskim personelem. Lessons with the American personnel.

 

 

Lessons mWe wtorek 19.11 kolejny raz gościliśmy żołnierzy amerykańskich. Była to kolejna wizyta podczas której goście zaangażowali się w działalność dydaktyczną szkoły. Tym razem grupy gości uczestniczyły w zajęciach analitycznych w laboratorium wspólnie z kadetami badając masowo produkowane wina pod kątem zawartości siarczanów. Zajęcia przygotowała p. Agnieszka Smolińska z klasą 405T. Wyniki badań zaskoczyły! Druga grupa uczestniczyła w lekcjach języka angielskiego które wypełniły panelowe dyskusje oraz gry komunikacyjne obejmujące wybrane zagadnienia z działu "kultura i sztuka" (1AB/3LO, 303T). Zarówno uczniowie jak i nasi goście świetnie się bawili realizując jednocześnie założenia kursu językowego. 

Następne spotkanie to ceremonia "reenlistment" zaplanowana na środę 27.11. Do zobaczenia!

 

On Tuesday 19 Nov, our school received another delegation of American soldiers stationing in Skwierzyna. It was the 4th event which involved US personnel in the ususal activities run in ZSTiO. This time our guests participated in laboratory practice with the cadets from 405T analysing mass-produced wine brands to determine the amount of sulphites they contain. The lesson was prepared by Mrs. Agnieszka Smolińska. The results were surprising! The second group took part in English lessons with the police-faculty cadets (1AB/3LO - W. Kozłowski) and environmental science students (303T - W. Kozłowski). This time we held panel discussions covering the American culture issues and played communication games based on American films. It was great fun to all the people engaged. Thanks to delicate modifications of the curriculum the lessons turned out to be exceptionally interesting.

The next scheduled event is the reenlistment ceremony planned for Wed 27. Nov. We are looking forward to the meeting!