ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Kolejna wizyta 15 BSB w ZSTiO - Another visit of 15 BSB personnel at ZSTiO

 

 

15 BSB mDnia 3 grudnia po raz kolejny gościliśmy żołnierzy z 15 BSB stacjonującego na co dzień w Skwierzynie. Wspólne zajęcia w zakresie języka angielskiego oraz przedmiotów zawodowych stały się rutynowym elementem funkcjonowania szkoły. Dziś, nasi goście uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych których tematem było określanie ilości glukozy w kartonikowych sokach oraz wzięli udział w zajęciach poświęconych broni chemicznej oraz w powtórzeniowej lekcji której celem było utrwalanie słownictwa podczas gier komunikacyjnych typu "information gap". Wszyscy świetnie się bawili! Do zobaczenia w następny wtorek!

 

On the 3rd of December we hosted another group of US Army personnel. Our activities, related to language exercise and professional training, have become a routine element of our school functioning. This time our guests participated in lab exercises designed to train the procedures of determining the amount of glucose in various types of fruit juice, and two other classes. One of them was devoted to "chemical warfare" (nerve agents: history, physical properties, mechanisms of operation, post-exposure treatment). The other one was a revision exercise to practice vocabulary in a series of information gap activities. It was great fun! See you next Tuesday!

Wojciech Kozłowski