ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

A+ A A-

Podsumowanie projektu „Na szlaku wielokulturowości Gorzowa. Spotkania z kulturą Łemków, Ukraińców, Romów i Tatarów”.

16 czerwca w sali konferencyjnej naszego internatu, odbyło się ostatnie już spotkanie podsumowujące projekt „Na szlaku wielokulturowości Gorzowa. Spotkania z kulturą Łemków, Ukraińców, Romów i Tatarów”.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Pan Janusz Dreczka-Wiceprezydent Miasta Gorzowa, Pan Paweł Klimczak-Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich, Cudzoziemców i Cyfryzacji Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., Pani dr Beata Orłowska-Dyrektor Akademickiego Centrum Badań Euroregionalnych, Pan dr Piotr Krzyżanowski-Kierownik Pracowni Badań nad Mniejszościami Narodowymi i Etnicznymi, Pani Elżbieta Włodarczyk-przedstawicielka gorzowskich Tatarów a takżePani Irena Jodko-Kierownik Internatu ZSTiO, młodzież oraz wychowawcy internatu.
Projekt miał na celu zapoznanie wychowanków Internatu Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z wielokulturowością Gorzowa – z tożsamością kulturową Ukraińców, Łemków, Romów i Tatarów oraz wypracowanie umiejętności poszanowania różnorodności kulturowej. Była to wspaniała lekcja tolerancji i poszanowania ludzkiej odmienności.
Współorganizatorem tego przedsięwzięcia  było Akademickie Centrum Badań Euroregionalnych  przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jakuba z Paradyża  w Gorzowie Wielkopolskim. Projekt realizowany był przy współpracy z Kołem Zjednoczenia Łemków w Gorzowie Wielkopolskim, Stowarzyszeniem Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie Wielkopolskim oraz środowiskiem gorzowskich Tatarów.
Żyjemy na terenie wielokulturowym. To nasz atut i duma. Liczna obecność młodzieży i zaangażowanie potwierdziły potrzebę realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia. Kiedy rozpoczynaliśmy realizację projektu był kwiecień. Pierwsze spotkanie odbyło się z kulturą Ukraińców i Łemków kolejne w maju z kulturą Cyganów. Dzisiaj kiedy kończymy już wielokulturowe spotkania kulturą Tatarów jest czerwiec. To oznacza, że wiele godzin spędziliśmy razem, wspólnie bawiliśmy się i uczyliśmy, poznawaliśmy i próbowaliśmy zrozumieć jak ważnym elementem naszej gorzowskiej tożsamości jest wielokulturowość.
Bardzo serdecznie dziękuję w imieniu kierownika internatu-Pani Ireny Jodko, młodzieży oraz własnym za wsparcie i pomoc w realizacji projektu Pani dr Beacie Orłowskiej oraz Panu dr Piotrowi Krzyżanowskiemu a wszystkim zaproszonym gościom za udział i zaangażowanie oraz miłą współpracę.


mgr Dorota Zabraniak-Kram-pomysłodawca projektu

  bezpieczna modo - logo mNawigacja baner

BIP

© zstio-gorzow.pl | All rights reserved. Powered by AMD