ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

A+ A A-

ComeniusW dniach od 28.09.2014r do 04.10.2014r odbył się wyjazd na spotkanie partnerskie w ramach projektu Comenius. W wyjeździe brało udział dwóch nauczycieli z naszej szkoły : pani Agnieszka Iwińska i pan Piotr Zatowka oraz uczniowie: Sebastian Pazgier, Kamil Kucharski, Jakub Krzowski, Bartłomiej Krzowski i Przemysław Zieja.

Niedziela: Początkowo udaliśmy się do Niemiec do miasta Dusseldorf, gdzie pierwszego dnia zapoznaliśmy się z kolegami z innych państw biorących udział także w tym samym projekcie: Rumunia, Belgia, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Cypr. Razem z nimi odbyliśmy ciekawą przejażdżkę zabytkowym tramwajem, w czasie której zwiedziliśmy te przepiękne miasto. Następnie powróciliśmy do Hostelu, w którym mieszkaliśmy. Tak zakończył się nasz pierwszy męczący, choć bardzo ciekawy dzień.

Poniedziałek: Następny dzień był bardziej pracowity... Zwiedziliśmy piękny, nadreński bulwar; oglądaliśmy panoramę miasta z tarasu widokowego na wieży telewizyjnej. Następnie przeszliśmy do szkoły, którą dokładnie zwiedziliśmy i tam właśnie przedstawiliśmy swój projekt modelu urządzenia zasilanego energią odnawialną oraz wysłuchaliśmy pomysłów naszych rówieśników. W trakcie dyskusji otrzymaliśmy wiele wskazówek dotyczących realizacji naszego projektu. Po ciężkiej pracy przyszedł czas wolny wykorzystany przez nas do lepszego zapoznania się z naszymi kolegami z pozostałych krajów.

Wtorek: Kolejnego dnia rano wyruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku belgijskiego miasta Kortrijk. Po drodze zwiedziliśmy Centrum Energii Odnawialnej. Wieczorem dotarliśmy do Belgii, przepięknego kraju słynącego z najlepszych na świecie czekoladek i smacznych frytek. Na miejscu przywitaliśmy się z naszymi "hostami", z którymi mieliśmy mieszkać do końca naszego pobytu w Belgii.

Środa: Kolejny pracowity dzień rozpoczęty wizytą w Provincial Technisch Instituut - belgijskiej szkole z Kortrijk uczestniczącej w projekcie. Uczestniczyliśmy tam w różnych ciekawych zajęciach technicznych. Zrobiliśmy wiatraki z puszek po napojach, malowaliśmy na zajęciach plastycznych oraz robiliśmy kompozycje kwiatową. Odwiedziliśmy także ogrodnika, który zajmował się wytwarzaniem naturalnych nawozów oraz pielęgnowaniem nimi roślin. Szkoła zrobiła na nas wszystkich ogromne wrażenie.

Comenius 1Czwartek: Pierwszym punktem dnia był wyjazd do Brukseli, gdzie zwiedziliśmy Parlament Europejski. Zwiedziliśmy także ośrodek rozwojowy zajmujący się projektami dotyczącymi energii odnawialnej. Mieliśmy tam okazję obejrzenia wielu konfiguracji wiatraków, co dostarczyło nam mnóstwo cennych informacji o naszym modelu. Po zwiedzaniu pojechaliśmy do Ostendy nad morzem Północnym, gdzie mieliśmy czas wolny. Po spędzeniu kilku chwil nad morzem ruszyliśmy w drogę powrotną do Kortrijk.

Piątek: Ostatni roboczy dzień wizyty rozpoczęliśmy od wizyty w firmie przetwarzającej odpady na energię. Spalarnia śmieci, w której w sposób ekologiczny zamieniano odpady na energię elektryczną zachwyciła nas zastosowanymi w niej rozwiązaniami technicznymi. Następnym celem podróży było miasto Brugge z przepiękną starówką wypełnioną niezliczoną liczbą zabytkowych kościołów, kamieniczek, pałacyków i innych budowli. W trakcie zwiedzania mogliśmy kupić pamiątki oraz spróbować najlepszej czekolady na świecie. Po powrocie do Kortrijk uczestniczyliśmy w pożegnalnej imprezie zorganizowanej w szkole. Zaśpiewaliśmy tam naszą przygotowaną wcześniej piosenkę oraz obejrzeliśmy występy naszych kolegów. Wszyscy się pożegnali i udaliśmy się do domów na zasłużony odpoczynek.

Sobota: Wczesnym rankiem około godziny 6:30 wyruszyliśmy z Kortrijk się w stronę Polski. Po drodze dały nam się we znaki korki na niemieckich autostradach. Dojechaliśmy do Gorzowa około godziny 17:30.

Wyjazd ten jest oceniany przez nas jako bardzo pozytywny. Wiele się dowiedzieliśmy o sytuacji w krajach, w których przebywaliśmy. Nauczyliśmy się wiele o energii odnawialnej. Poznaliśmy nowych kolegów. Nasz język niemiecki oraz angielski uległ znacznej poprawie. Nigdy nie zapomnimy tego wyjazdu i chcielibyśmy w przyszłości powtórzyć taki wyjazd. "Comenius" łączy ludzi..."

Galeria fotograficzna

Sebastian i Kamil

Tytuł projektu: Słońce, Woda, Wiatr – Energia Odnawialna i jej Zrównoważony Rozwój

                            ang. Solar, Hydro, Aeolic: Renewable Energy & Sustainability

 

Partnerzy: Cypr, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Niemcy, Rumunia, Polska

Założenia i cele: - promowanie korzyści z energii odnawialnej wśród uczniów

                            - ukazanie wagi zrównoważonego rozwoju energii

                            - polepszanie kompetencji naukowych uczniów

                            - rozwijanie sieci szkół europejskich

                            - ustanowienie powiązań pomiędzy szkołą i pracą

                            - współpraca i utrzymywanie kontaktów z krajami partnerskimi

Główne zadania: - badania „Co wiemy o energii odnawialnej w Polsce i naszym regionie”?

                              - film lub album zdjęć ukazujący niepotrzebne zużycie energii w życiu codziennym

                               - wybór najlepszego źródła energii dla szkoły i przygotowanie pomysłów na model zasilany energią odnawialną

                             - budowa wybranego modelu

                             - organizacja Dnia Projektu

                              - broszura dotycząca korzystania z energii odnawialnej w „przyjazny” sposób

Spotkania partnerskie: Polska – listopad 2013r

                                         Portugalia – styczeń 2014r

                                        Hiszpania – kwiecień – 2014r

                                        Belgia, Niemcy – październik 2014r

                                        Cypr – marzec 2015r

                                        Rumunia – czerwiec 2015r

  • W dniach 02.04-06.04.2014r. w ramach programu COMENIUS pod opieką Pani Moniki Łydki oraz Pani Agnieszki Iwińskiej, wzięłyśmy udział w wizycie roboczej w hiszpańskiej miejscowości AZUQUECA de Henares. Projekt dotyczy uzyskiwania energii odnawialnej z naturalnych źródeł na terenie Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Polski Belgii, Cypru i Niemiec. Po przyjeździe zostałyśmy przydzielone do rodzin, które okazały się bardzo ciepłe i gościnne, traktowały nas jak domowników. Dzięki Gospodarzom poznałyśmy Ich narodową kuchnię, kulturę oraz niezwykłe miejsca. W domach zaskoczyły nas małe i zasłonięte okna oraz niska temperatura, obiady dwudaniowe składające się z owoców morza lub szynki oraz desery. Po obiedzie oczywiście "siesta". Azuqueca to spokojne miasteczko jednak wieczorami rozkwitały spotkania towarzyskie, a także kolacje poza domem. Hiszpanie to bardzo otwarty, towarzyski i energiczny naród, więc ciekawie spędzaliśmy czas.

  • Jednak głównym celem naszej wycieczki było dzielenie się i zdobywanie nowych wiadomości na temat odnawialnych źródeł energii. W ciągu czterech dni omówiliśmy plakaty zawierające informacje, która z energii jest najlepsza dla danego państwa, stworzyliśmy zarys modeli wykorzystujących daną energie. Odwiedziliśmy farmy wiatraków, a także paneli fotowoltaicznych. Wysłuchaliśmy wykładu na temat energii słonecznej na terenie Hiszpanii. Jesteśmy bardzo zadowolone z wyjazdu. Nabyłyśmy nowe umiejętności oraz nawiązałyśmy nowe znajomości. Ten wyjazd z pewnością wyjdzie nam na dobre.

    Gosia Suchocka i Magda Mikulska

 

W dniach 28.01-02.02.2014r. w ramach programu Comenius- SHARES pod opieką Pani Moniki Łydki i Pani Beaty Haryszyn wzięliśmy udział w wizycie roboczej w  portugalskiej miejscowości Beja.  Realizowany projekt dotyczy  pozyskiwania energii odnawialnej z naturalnych źródeł  na terenie Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Rumunii, Niemiec,  Polski i Cypru. 

Czytaj więcej: Wizyta w Portugalii

AKTUALNOŚCI

Rozpoczęliśmy współpracę…

Wiele zadań przed nami, ale jest też zapał i chęci do działania.

Najważniejsze przedsięwzięcie dla naszej szkoły zostało wielokrotnie ocenione przez partnerów jako „great, ideal, perfect and well-organizedJ.

W dniach 12-17 listopada gościliśmy przedstawicieli szkół partnerskich w Gorzowie. Było to nasze pierwsze spotkanie, na którym zaprezentowaliśmy się wzajemnie, omówiliśmy poszczególne zadania, zwiedziliśmy wspólnie gospodarstwo ekologiczne w Stanowicach, rozmawialiśmy z przedstawicielem władz miasta o wykorzystaniu energii odnawialnej w regionie, a także pokazaliśmy naszym partnerom ciekawe miejsca w Gorzowie. Byliśmy m.in. w teatrze – okazało się, że musical nawet jeśli jest w obcym języku może być bardzo zabawny oraz w Jazz Clubie „Pod Filarami”, gdzie obejrzeliśmy wspaniały film o Małej Akademii Jazzu i Gorzowie. Nasi goście byli pod dużym wrażeniem wszytkiego, poza pogodą ;). Kuchnia polska jak zwykle zachwyciła, szkoła została określona jako bardzo przyjazne miejsce a już hala sportowa… wow, wow J

Obecnie przygotowujemy się do wyboru logo projektu – spośród propozycji każdego kraju, w piątek 13 grudnia wybierzemy to najlepsze. Odbędzie się to podczas telekonferencji, na zasadach przypominających konkurs Eurowizji J

A oto propozycje, umieszczone na stronie projektu:

http://comenius-shares.wix.com/comenius-shares#

Monika Łydka

  bezpieczna modo - logo mNawigacja baner

BIP

© zstio-gorzow.pl | All rights reserved. Powered by AMD