ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

A+ A A-

Narodowe czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Chemiku

wesele7 września 2017 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących odbyło się czytanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego w ramach Narodowego Czytania w 2017 roku. Uczniowie wraz z nauczycielami z naszej szkoły przeczytali scenę 1 i 12 z aktu I dramatu Staniaława Wyspiańskiego na 5 godzinie lekcyjnej. Akcję zainicjowały zespół polonistek we współpracy z biblioteką szkolną.

 

 Inauguracja akcji odbyła się 2 września 2017 roku z udziałem Pary Prezydenckiej w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Łącznie w Polsce i w 26 krajach, w ponad 2 tys. miast i miejscowości odbyła się wówczas akcja Narodowego Czytania.

- (…) warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu Wesele ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

 

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Opracowała: Magdalena Tomaszewska-Wroniak

MAPA WYDARZENIA KLIKNIJ>>>

  bezpieczna modo - logo mNawigacja baner

BIP

© zstio-gorzow.pl | All rights reserved. Powered by AMD