ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

A+ A A-

75 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 września 1939 r. – 75 lat temu wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową.

Punktualnie o godz. 4.45 pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Gdańskiego Westerplatte.

 

Rozpoczęty 1 września konflikt zbrojny zakończył się w 1945 roku zbierając niewyobrażalne żniwa.  Strona niemiecka przystępując do wojny z Polską wystawiła 1 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2800 czołgów i 2000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało dwukrotnie mniejszą liczbą żołnierzy (950 tys.), ponad dwukrotnie mniejszą liczbą dział (4,8 tys.), czterokrotnie mniejszą liczbą czołgów (700) i pięciokrotnie mniejszą liczbą samolotów (400). Przewaga niemiecka na głównych kierunkach uderzeń była jeszcze większa.

 

Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną, której celem miało być przełamanie polskiej obrony, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił przeciwnika. Wojska niemieckie miały przeprowadzić koncentryczne uderzenie ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Zachodniego w kierunku Warszawy. Niemieckie plany zakładały osiągnięcie w ciągu tygodnia linii Narwi, Wisły oraz Sanu i zniszczenia armii polskiej. Sytuację militarną Polski pogarszała długość granicy z Niemcami, która po zajęciu przez III Rzeszę Moraw i wkroczeniu niemieckich wojsk na Słowację liczyła ok. 1600 km. Umożliwiało to zaatakowanie Polski z zachodu, północy i południa.

II wojna światowa była największym zbrojnym konfliktem w historii ludzkości. Jego siła rażenia zmiotła z powierzchni ziemi całe miasta i odebrała życie milionom. Polska ucierpiała najbardziej jeśli chodzi o straty wśród ludzi. Na każdy tysiąc obywateli, życie straciło 220 osób. Oprócz tego, straszliwe koszty spowodowały straty materialne wycenione na kilkadziesiąt miliardów dolarów oraz utrata ogromnej ilości dzieł sztuki oraz dóbr kultury ogółem.  Koniec konfliktu był bezpośrednim następstwem przemieszczania się frontu wschodniego oraz pomyślnego zakończenia akcji przełamania Wału Pomorskiego. Przekroczenie Odry otworzyło drogę na Berlin i sprawiło, że rychłe zakończenie wojny stało się realne. Akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzesza Niemiecka podpisała 8 maja w Reims i 9 maja w Berlinie ze Związkiem Radzieckim.

Źródło: lubuskie.pl

  bezpieczna modo - logo mNawigacja baner

BIP

© zstio-gorzow.pl | All rights reserved. Powered by AMD