ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Artykuły

Obchody Dnia Pioniera

 

 

Dzień Pioniera mW czwartek 28 marca obchodziliśmy Dzień Pioniera w Gorzowie. To rocznica ustanowienia polskiej administracji w mieście tuż po II wojnie światowej. 27 marca 1945 r., do zdobytego przez armię radziecką niemieckiego Landsberga przybyła grupa 42 polskich pionierów z Wągrowca (woj. wielkopolskie). Na jej czele stał burmistrz Wągrowca Florian Kroenke. Następnego dnia grupa przejęła władzę w mieście.

Hołd pierwszym mieszkańcom Gorzowa złożyli prezydent miasta Jacek Wójcicki i przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski, składając kwiaty pod pomnikiem Pioniera Miasta Gorzowa, który stoi na nadwarciańskim bulwarze. Towarzyszyli im zastępca burmistrza Wągrowca Remigiusz Priebe. W trakcie uroczystości wartę honorową przy pomniku Pioniera pełnili kadeci Gorzowskiego Korpusu Kadetów.